Ladies County Championships 2007

Progression through the racing rounds at Newquay Championships works as follows…
1st round first 3 boats (per race) + 9 fastest losers on time = 48
2nd round first 2 boats (per race) + 8 fastest losers = 24
Quarter finals first boat (per race) + 8 fastest lisers = 12
Semi first boat (per race) plus the 4 fastest losers = 6 for the final!

Results this year for the were :
Ladies : 1st Falmouth, 2nd Caradon, 3rd Roseland
Juniors : 1st Fowey, 2nd Padstow, 3rd Falmouth

Flushing & Mylor entered three ladies crews and one junior crew.

 

Clubs do not take their own boats to the event and gigs included in this years draw were Fly, William Peters, Ann Glanville Fear Not, Royal, Dasher, Helford, Energetic, Rose, Catalina, Azook and Sowenna.

 

With 75 crews taking part this year, draws took place the week before for the first round, with Ladies B first up in the fourth heat, rowing Azook. With each heat timed, the ladies came 5th with a time of 16.05, ensuring them a place in round two.

 

Ladies B were kitted out for the Championships by the Royal Standard Public House in Flushing John Ball, Cox of the Ladies B said they were both pleased and proud to be supported by the local establishment and thanked Cathy, Sue and Roger for their overwhelming support of the crew.

 

Next up in Ann Glanville were the Ladies A they finished in 16.12, also getting them into round two. 

 

By the time of Ladies C heat, the wind had freshened and the sea picked up they completed their heat in Helford in 17.47 sadly not a fast enough time to get them through.

 

With a continued increase in wind and sea, second rounds were drawn and Ladies A finished their round in 18.37, with Ladies B in the following heat, this time rowing Catalina they finished in 20.02.  This left Ladies A to go through on Sunday morning to the quarter finals, where they finished 5th in their heat.

 

Overall provisional results for the ladies were A in 19th, B in =35th and C in 54th.

 

 

Ladies County Championships 2007

The Juniors had their turn on Sunday and managed to get through the first heat racing against Truro, Penryn, Salcombe, Par and Calstock. Despite a huge effort from this up and coming crew, they did not progress to the next round (racing against crews twice their size and bearing beards!) but finished a fantastic 11th out of the 24 crews racing.

 

Ladies A: Ali Robinson, Kim Lyall, Lynn Stonehouse, Helen Rowe, Marianne Buurma, Bonnie Mocket, Cox: Jeremy Stonehouse. 
Ladies B: Pat Morris, Susan Wilson, Anne Oliver, Bridget King, Esther Lochrie, Jill Thompson, Cox: John Ball
Ladies C: Emilie Rogers,  Ali Johns, Ella Leuzzi, Sue Vernon Jackson, Carolyn Wilkins, Hilary BlakeCox: Darren Hitchman
Juniors: Jowan Rogers, Beth & Megan Jenkins, Dany Rundle, Jordan Blake, Zoe Vernon Jackson, Cox: Lynn Stonehouse